تبلیغات
به جای آنکه به دنبال قهرمانان بگردید،خودتان یکی از آنها باشید! - پرچم جمهوری اسلامی ایران چگونه طراحی شدند؟

این را به یاد داشته باشیدکه فقط: (بزرگان بزرگانند)
تاریخ:پنجشنبه 27 آبان 1389-08:17 ب.ظ

پرچم جمهوری اسلامی ایران چگونه طراحی شدند؟

]چگونگی طراحی پرچم ایران

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از آرم‌های گذشته با رویکردی اعتقادی اسلامی تغییر یافتند و تعداد انبوهی نیز خلق شدند.

به گزارش فارس ، پس از انقلاب تغییر در همه ارکان جامعه آغاز شد در این بین مردم علاقه‌مند بودند این تغییر در نشانه‌ها هم پدیدار شود .بنابر این آرم‌ها و نشانه‌های بسیاری از شرکت‌های تجاری تغییر کردند و علاوه بر آن نهادهای انقلابی هم در صدد طراحی آرم و نشانه ویژه خود بودند. در راس آنها آرم پرچم جمهوری اسلامی ایران است که با رویکردی اسلامی_ایرانی طراحی شد تا انقلابی الهی و مردمی را برای جهانیان تداعی کند.

 آرم جمهوری اسلامی ایران؛ طراح حمید ندیمی

این آرم از قداست و توجه ویژه‌ای برخوردار است و همین قداست و بزرگی، سخن گفتن درباره آن را برای خالقش سخت کرده است.


 این آرم در درون خود معانی زیادی را جای داده و سادگی و ظرفیت ویژه‌ای که برای دربرگیری معانی متعدد دارد که آن را از دیگر آرم‌های طراحی شده در این سال‌ها متمایز کرده است.

داستانی که از طراحی این آرم نقل شده است تنها به مصاحبه‌ای از حمید ندیمی با مجله پاسدار اسلام در سال 1362 و همچنین جزییاتی دقیق از استانداردهای طراحی این آرم در مجله استاندارد ایران (که توسط مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران منتشر شده است) محدود می‌شود. در فرصتی که به خبرنگار فارس برای ملاقات با حمید ندیمی دست داد، وی با ارجاع به همان مطالب منتشر شده سؤالات مطرح شده را پاسخ داد. داستان این آرم آنطور که در منابع ذکر شده نقل شده است از آنجا نشات می‌گیرد که دکتر ندیمی تفسیری از سوره حدید را می‌شنود و از آن پس سه رکن اساسی حکومت اسلامی از دیدگاه قرآن در ذهنش نقش می‌بندد. «کتاب»، «ترازو» و «آهن» و یا به عبارت قرآنی «کتاب»، «میزان» و «حدید».

 امام در یک سخنرانی خواستار تغییر نشان کشور می‌شوند

پس از پیروزی انقلاب مرحوم آقای خمینی(ره) در یک سخنرانی خواستار تغییر نشان کشور یعنی شیر و خورشید می‌شوند.

در آن زمان حمید ندیمی با عشق و علاقه‌ای که هنوز هم وقتی از آن صحبت می‌کند در اشک چشمش موج می‌زند، شروع به اتود زنی طرح الله می‌کند که در انتها طرح آماده شده را به دفتر آقا در قم ارسال می‌کند.

هرچند که ابتدا در مسابقه‌ای که برای طرح آرم جمهوری اسلامی برگزار شد آرم دیگری به تصویب و در نهایت به چاپ بر روی اسکناس‌های آن دوران رسید اما دیری نمی‌گذرد که شبی آقای هاشمی رفسنجانی با دکتر ندیمی تماس می‌گیرند و خبر از تنفیذ آرم توسط آقا (در 19 اردیبهشت 1359) می‌دهند و از آقای ندیمی می‌خواهند تا بر روی طرح پرچم هم کار بکنند.

رنگ‌های سبز و سفید و سرخ، علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار «الله اکبر» همگی از ارکانی هستند که در قانون اساسی برای پرچم ایران در نظر گرفته شده‌اند. در اتودهای اولیه پرچم، عبارت «الله اکبر» طوری با خط کوفی بنایی نوشته شده بود که بعضی‌ها از درون آن حروف USA را برداشت کردند. پس از این جریان «الله اکبر» به صورت فعلی طراحی می‌شود.

اما آن چنان که از مطالب نوشته شده در مجله استاندارد ایران که تنها منبع رسمی تحلیل آرم جمهوری اسلامی است، برمی‌آید؛«کلمه قرمز و به خون آغشته "الله " منقوش بر پرچم جمهوری اسلامی به دلیل اینکه "الله "مبداء و منتهای آفرینش است و هدف و غایت حکومت اسلامی (الی الله المصیر...) به کار می‌رود انتخاب شده است.

هلالی‌های این شکل از نقش مبارکی ریشه می‌گیرد که بارها حضرت محمد (ص) با شمشیر بر شن‌ها ترسیم کرده‌‌اند.

5جزء تشکیل دهنده علامت که اگر به 5 اصل پایه دین برگردد اصل توحید را در حکم عمود و ساقه اصلی در میان دارند،

گذشته از آنکه در ترکیب کلی خویش کلمه الله را بیان می‌کنند و عصاره‌ای از کلمه توحید یعنی لااله الااله را نیز در خود مستتر دارند.

خطوط هلالی‌های طرح که در یک دایره محاط است با تداعی نصف النهارهای کره جهانی بودن دعوت اسلام را تجسم می‌بخشند.

جزء قائم میانی، در ترکیب با شکل تشدید که در خط فارسی و عربی نشانه شدت است شمشیر را تداعی می‌کند، قائم و ایستاده که خود نماد و قدرت و استحکام و ایستادگی است و این برداشتی تعبیری از کلمه "حدید " یا آهن است در کتاب الله (... انزلنا الحدید "فیه باس شدید)

و ترکیب کاملا متقارن شکل بیانی از حالت تعادل و توازن که این نیز برداشتی تعبیری است از کلمه میزان در کتاب خدا (والسماء رفعها و وضع "المیزان ").

]چگونگی طراحی پرچم ایران

الله اکبر و دلیل تکرار آن در حاشیه پرچم

«شعار الله اکبر» که تکرار می‌شود و تکرار از ویژگی‌های شعار است این شعار ١١ بار در رنگ سرخ و ١١ بار در رنگ سبز یعنی ٢٢بار تکرار می‌شود و این اشاره‌ایست به ٢٢بهمن. روزی که این شعار برای انقلاب اسلامی پیروزی آفرید.

قالب راست گوشه خط نوشته «الله اکبر» یادی است از کوبندگی این شعار که براستی سلاحی بود پیروز در دست مجاهدان انقلاب اسلامی.

و این همان خطی است (خط بنایی) که شعار الله اکبر را بر بلندای اذان و بر گنبدها و مناره‌های الله اکبر در مساجد اسلامی نقش می‌کرده و اکنون بر بلندای پرچم ایران نشسته است.

تکرار این شعار در ترکیب کلی پرچم حاشیه‌هائیست که با اتصال به رنگ سفید پرچم دو رنگ سرخ و سبز را به هم پیوند می‌زند. که اگر سفید نشانه‌ای از توحید باشد - که سفید ترکیب و توحید همه رنگ‌هاست - این رنگ متن سرخ پرچم را که نشانه خون و جهاد است به رنگ سبز که می‌تواند نمادی از آرمان‌های والای اسلام باشد می‌پیوندد.

و گوئی لاله، «لااله الااله» در زمین الله اکبر و هم زیر آسمان الله اکبر روئیده است و این پیام شهیدان اسلام است.»

همان طور که از نوشتار مجله استاندارد ایران استنتاج می‌شود آرم الله و در مجموع پرچم جمهوری اسلامی ایران با مفاهیمی کاملا اعتقادی، اسلامی و قرآنی طراحی شده‌اند و به کار بستن همین مفاهیم کافیست تا این آرم را به یک آرم مقدس و جاودان مبدل گرداند.

در سؤالی که در لحظات آخر ملاقات با دکتر ندیمی مطرح شد، این بود که آیا وی فکر می‌کرده است ٣٠سال پس از طراحی آرم جمهوری اسلامی همچنان آن را پایدار ببیند؟ وی در پاسخ گفت: این پرچم به امید به دست دادن به حکومت امام زمان(عج) طراحی شد.

از دیگر آرم‌های طراحی شده توسط حمید ندیمی می‌توان به آرم خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)، دفتر همکاری حوزه و دانشگاه، آرم پیشین سازمان سنجش، دانشگاه زنجان، مرکز توسعه صادرات، انجمن اولیا و مربیان و مؤسسه عالی پ‍ژوهش در برنامه ریزی و توسعه اشاره کرد.

http://www.tebyan.net/literature_art/art/visualarts/2009/2/5/85105.html

برای اطلاعات بیشتر :

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

تاریخچه پرچم ایران
http://www.daneshema.com/module-pagesetter-viewpub-tid-1-pid-1109.html

http://1fathi.com/1386/11/30/iran-flag-history/

 پرچم ایران، بازمانده درفش کاویانی شاهنامه:

http://www.ibna.ir/vdcguz9t.ak9uy4prra.html

طراح پرچم جمهوری اسلامی ایران :

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AD%D9%85%DB%8C%D8%AF_%D9%86%D8%AF%DB%8C%D9%85%DB%8C

http://www.rangmagazine.com/?type=dynamic&lang=1&id=1384

سایت جالب شناسایی پرچم ها ( به زبان انگلیسی) :

http://www.flagid.org/


عینک پلیس اورجینال مدل S8180